KOMUNIKAT PIK

KOMUNIKAT PIK

JESZCZE SŁOWO KOMENTARZA DO TARGÓW KSIĄŻKI WE FRANKFURCIE…..

Chcielibyśmy dodać jeszcze słowo komentarza do polemiki na temat organizacji Targów Książki we Frankfurcie. Czynimy to dopiero teraz, gdy zakończyły się tegoroczne targi we Frankfurcie, ponieważ chcieliśmy, aby wszyscy zainteresowani mogli się zapoznać z naszą opinią w tym samym czasie.

Przeczytaliśmy z uwagą wyjaśnienie IAM – oddział w Krakowie, dotyczące przygotowań do tegorocznego wystąpienia Polski na Targach Książki we Frankfurcie. Niestety, nie znaleźliśmy w nim konkretnej odpowiedzi na konkretnie postawione pytania. W komentarzu Rady Polskiej Izby Książki, wyraźnie podkreślono, że nie są jasno określone cele, które ma osiągnąć ekspozycja we Frankfurcie – czy celem jest takie wypromowanie polskiej literatury, aby szła za tym sprzedaż praw autorskich i wzrost zainteresowania zagranicznych wydawców polskimi autorami, czy też ma być to jedynie wystawa polskich książek ? a być może polskiemu wystąpieniu w tym roku przyświeca jakiś inny cel – pragnęliśmy jedynie uzyskać odpowiedź – jaki ?, ponieważ ani w koncepcji programowej, ani w ostatnio opublikowanym komentarzu IAM, go nie określono. Nie uzyskaliśmy też odpowiedzi jakie były kryteria doboru autorów, nie oceniamy czy dobór ten był dobry czy zły, pytamy jedynie o kryterium jakim się posłużono, ponieważ w dalszym ciągu go nie znamy.

Koszt katalogu, podany w budżecie, w dalszym ciągu wynosi 50.000 zł, a nie 38.682 zł, zmieniło się jedynie źródło dofinansowania, co w niczym kosztu katalogu nie umniejsza.

Przypominamy, że zgodnie z ustaleniami zawartymi 18.06.2003 r. pomiędzy Radą PIK, a dyrektorem IAM oddział w Krakowie, Rada PIK miała otrzymać do zaopiniowania zarówno program jak i budżet Targów. Rzeczywiście 26.08, czyli raptem półtora miesiąca przed rozpoczęciem targów frankfurckich, przesłano do biura PIK program wstępny, z zastrzeżeniem, że nie jest to jeszcze wersja, którą można podać do wiadomości publicznej. Dostosowaliśmy się do prośby IAM, i poczekaliśmy na wersję oficjalną. 4.09.2003 pani Elżbieta Kalinowska z IAM, przesłała do Marzeny Kasprzyckiej (biuro PIK) oraz Danuty Skóry (Rada PIK) zarówno program jak i budżet targów, bez żadnych zastrzeżeń co do publikacji przesłanych dokumentów. Dokumenty zostały podane do publicznej wiadomości 26.09.2003, a zatem półtora tygodnia przed inauguracją Targów Frankfurckich, trudno chyba mówić wtedy o programie wstępnym.

Rada PIK chętnie zapoznałaby się bliżej z programem OUR_BOOKS. Szkoda, że wcześniej nie miała takiej możliwości, ponieważ jego cele zdają się być bardzo interesujące dla rynku wydawniczego i przedstawiciel Polskiej Izby Książki będący na Targach Książki we Frankfurcie z chęcią wziąłby w nim udział, żeby następnie przekazać jego założenia wydawcom.

Miejmy nadzieję, że jest to ostatnia polemika dotycząca Targów Książki we Frankfurcie, a reszta dyskusji będzie się toczyć przy wspólnym stole, i problemy związane z organizacją polskich wystąpień na zagranicznych targach książki będą przy nim rozwiązywane.

Proponujemy ustalenie terminu wspólnego spotkania Rady PIK z pracownikami IAM oddział w Krakowie, podczas tegorocznych Targów Książki w Krakowie

 

Kategorie: Instytucje

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.